Złamany, wybity ząb – co robić?

Siedzisz przy stole, jesz pyszne ciasto z orzechami, a tu nagle trach…Wypluwasz kawałek zęba. Myślisz "złamany ząb". Niezwłocznie udajesz się do stomatologa, ale co mnie czeka?

Nie jest tak źle, jeśli ząb został tylko ukruszony, wtedy wystarczy tylko wypolerować lub ewentualnie dołożyć trochę kompozytowej plomby i po sprawie. Gorzej jeśli mamy do czynienia z złamaną koroną zęba lub pęknięciem korzenia.

Zawsze na początku lekarz powinien wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić jak daleko sięga złamanie i móc ustalić plan leczenia. Czasem złamanie nie jest widoczne na zdjęciu, ale pacjent skarży się na ból podczas żucia lub wrażliwość na temperaturę. Takie objawy świadczą o pęknięciu korzenia. Wtedy ząb zazwyczaj jest do usunięcia. Jeśli złamanie dotyczy korony zęba lekarz może zalecić przeprowadzenie leczenia kanałowego i zrobienie na tym zębie korony. Jeśli złamanie nie jest zbyt duże możliwe jest również wykonanie odbudowy kompozytowej.

A co jeśli ząb zostanie wybity? Należy go opłukać pod wodą i wsadzić do zębodołu i udać się jak najszybciej do stomatologa! Należy to zrobić najpoźniej godzinę po wybiciu. Lekarz zapewne unieruchomi ząb przy pomocy szynowania, a później wyleczy go kanałowo. Jeśli zadziałamy w miarę szybko, to jest szansa, że ząb ustabilizuje się. Wiadomo, że orzechów gryźć już nim się nie da, ale zawsze to swój ząb.

Podsumowując, uważajcie na orzechy, twarde skórki od chleba, a no i zęby raczej nie służą do otwierania butelek 😉

 

fot.  Źródło: http://dentonet.pl/vademecum/1579359-problemy-stomatologiczne-a-sport/