Zadrutowani, czyli kilka słów o aparatach ortodontycznych

Teraz posiadanie aparatu na zębach nie wzbudza już większego zainteresowania. Stało się to bardzo powszechne i poniekąd modne. Ktoś może się zapytać co moda ma z tym wspólnego? Nie chodzi mi o względy samego noszenia aparatu "noszę bo moi znajomi też mają", tylko o to, że dbanie o swój uśmiech jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

Jak ja byłam młodsza to lekarka oznajmiła, że z moją wadą nic się zrobić nie da, że wróci nawet jeśli podjemiemy leczenie. Po tych słowach moi rodzice postanowili nie zakładać aparatu, bo wiadomo lekarz = wyrocznia. Aparat założyłam na pierwszym roku higieny, a zapłaciłam za niego ze swojej pierwszej pensji. Na szczęście metody leczenia się nieco zmieniły i ortodontka, która podjęła się mojego leczenia wyprostowała mi pięknie ząbki. Dziś cieszę się moim uśmiechem i śmiało wyszczerzam się do zdjęć. Aparat nie jest tak uciążliwy jak się wydaje. Owszem nie jest to superwygodne, trzeba po każdym posiłku myć zęby, ale da się wytrzymać. Perspektywa prostych zębów rekompensuje dyskomfort i bół.

Ja miałam założony najzwyklejszy aparat metalowy, ale dostępne są wersje mniej rzucające się w oczy, a mianowicie:

 • porcelanowe
 • ceramiczne
 • kryształowe
 • szafirowe
 • samoligaturujące np. Damon

Wyżej wymienione aparaty są mocowane na przodzie zęba. Dostępne są również aparaty lingwalne, które są po wewnętrznej stronie zębów, a także aparaty, które są bezbarwnymi nakładkami – np. Invisalgin.

all-braces

Rys. 1. Źródło: http://bestinvisiblealigners.com/braces-how-do-they-operate/

Zamki estetyczne (czyli te małe kwadraciki, które przykleja się do zęba) są mniej odporne na urazy mechaniczne i są nieco większe niż zamki metalowe. Jest możliwość założenia np. góry estetycznej, a dołu metalowego. Wszystkie aparaty labialne i lingwalne, czyli mocowane od strony wargowej, oprócz samoligaturującego są mocowane za pomocą gumek-ligaturek, które utrzymują drut znajdujący się w slocie zamka (rowek biegnący po środku). Ligaturki mają różne kolory, są nawet takie z brokatem 😉 Są również bezbarwne, ale trzeba pamietać, że po jakimś czasie żółkną od kawy, hebaty. Mało to estetycznie wtedy wygląda. Do aparatów estetycznych jest możliwość założenia białego drucika, ale tylko na specjalne okazje, bo po pewnym czasie biała osłonka zaczyna odpadać. Zazwyczaj na pierwsze trzonowe zęby "szóstki" zakłada się pierścienie lub rurki, które utrzymują i stabilizują całą konstrukcję.

ligaturki

Rys. 2. Źródło: https://www.rmortho.com/products/ligatures/

Odpowiednia higiena przy aparatach jest bardzo ważna, by nie dopuścić do nadmiernego gromadzenia się osadu i kamienia, co może powodować stany zapalne dziąseł i próchnicę. Posiadacze aparatów muszą stosować specjalne szczoteczki, nitki Super Floss , płukanki. Konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku. Uwierzcie mi, że widok kawałka szynki lub sałaty pomiędzy drutami do najlepszych nie należy. Co pół roku albo i częściej trzeba przychodzić na czyszczenie i zabezpieczanie zębów przed próchnicą np. pianką Tooth Mousse.

Założenie aparatu krok po kroku:

 • czyszczenie zębów
 • wyleczenie próchnicy
 • konsultacja: badanie zewnątrz i wewnątrzustne, wyciski diagotstyczne, zdjęcia fotograficzne
 • wykonanie wszelkich potrzebnych zdjęć RTG lub teraz w większości cyfrowych – pantmogramu, zdjęcia bocznego czaszki.
 • następna wizyta: założenie aparatu

Wizyty kontrolne w przypadku "zwykłych" aparatów są mniej więcej co miesiąc. Przy użytkowaniu aparatów samoligaturujących są one rzadsze i mogą odbywać się nawet co 12 tygodni.

Ceny aparatów ortodontycznych za łuk:

 • metalowy – od około 1200 zł
 • estetyczny – od około 2000 zł
 • samoligaturujący metalowy – od około 2500 zł
 • samoligaturujący estetyczny – od około 3500 zł
 • lingwalny – około 4000 zł

Krzywe zęby to dziś nie wyrok. Jest wiele możliwości, by to zmienić. Trzeba chcieć no i niestety mieć oszczędności, bo leczenie ortodontyczne do tanich nie należy.

dental-braces

Rys. 3. Źródło: http://socalsmiles.net/blog/2011/12/veneers-braces-and-invisalign-%E2%80%93which-teeth-straightening-method-is-best-for-you/