Wizyta adaptacyjna u dentysty

Często rodzice zastanawiają się kiedy powinni przyjść pierwszy raz z dzieckiem do stomatologa i jak się do tej wizyty przygotować… Pewnie sami domyślacie się,  że jest to bardzo delikatny temat, bo niewłaściwe podejście do sprawy może być przyczyną złego nastawienia dziecka do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Co w takim razie należy zrobić, aby dziecku ta nowa przygoda kojarzyła sie wyłącznie ze świetną zabawą?

Kilka słów na początek…

Według mnie taka pierwsza wizyta adaptacyjna może sie odbyć mniej więcej ok 2 roku życia (chyba że wcześniej są jakieś problemy z zębami u dziecka). Moja Ania ma 21 miesięcy i właśnie do takiej wizyty się przymierzam. Dziecko w tym wieku już bardzo dużo rozumie, jest ciekawe wszystkiego, co go otacza. Taką wizytę adaptacyjną można, a nawet trzeba połączyć z zabawą: jazda fotelem stomatologicznym w górę i w dół, magiczny odkurzacz, który lubi pić wodę z kubeczka, smerfiasta lampa robiąca dyskotekę w buzi, wiaterek we włoski itp. Jeśli dziecko jest wesołe i nie płacze, to można spróbować zajrzeć lusterkiem do buzi i policzyć piękne małe perełki. Jedna bardzo ważna zasada: podczas wizyty adaptacyjnej nie można robić nic na siłę,  by nie zniechęcić dziecka.

Warto wybrać miejsce przyjazne dzieciom. Ciepłe wnętrza, miły, delikatny i empatyczny lekarz lub higienistka z bardzo dobrym podejściem do dzieci to połowa sukcesu. Druga połowa należy do rodziców. Niestety oni często popełniają błędy (zazwyczaj robią to nieświadomie). Dziecka nie należy okłamywać, że idziemy do sklepu, cioci, wujka itd. Dziecko jest mądrym, ale trochę mniejszym człowiekiem i naprawdę wszystko doskonale zrozumie. Nie można powtarzać w kółko "nie będzie bolało", "nie bój się". Nasz umysł nie przyjmuje zaprzeczeń. Dostaje natomiast informację "ból" = strach. Ponadto nie przygotowują dziecka do wizyty. Trzeba z dzieckiem rozmawiać, opowiadać, czytać książeczki o wizycie u stomatologa np. "Kamyczek u dentysty". Fajnym pomysłem są zabawki, przy pomocy których można się pobawić w oglądanie ząbków. Ważne jest też wyrobienie nawyku, że ząbki trzeba myć dwa razy dziennie. Świetne rezultaty przynosi ich wspólne mycie – dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych. Wiem z autopsji 😉

Firma Ars Dental przeprowadza teraz fajną akcję "Zachęć swoje dziecko do mycia zębów". Zajrzyjcie na ich blog, warto 🙂 

http://sklep.arsdental.pl/blog/