Tabletki z eozyną, czyli jeden ze sposobów na skuteczną motywację pacjenta

Aby stwierdzić i powiedzieć pacjentowi: "Pana/Pani zęby są brudne lub czyste", "ma Pan/Pani niewłaściwą higienę jamy ustnej" musimy posłużyć sie miernikami oraz wskaźnikami higieny. Wskaźników takich jest kilka wśród nich znajduje sie taki, który wymaga wybarwienia płytki bakteryjnej. W tym celu posługujemy sie środkami zawierającymi eozynę. W swojej praktyce często posługuję sie tą metodą. Otwiera ona pacjentowi oczy na to co gołym okiem niewidoczne. Płytki bakteryjnej, czyli przyczyny większości problemów stomatologicznych z reguły nie widać od razu (kilkudniową można już zauważyć). Dopiero w połączeniu z eozyną (czerwonym  barwnikiem o charakterze kwasowym służącym do wybarwiania zasadowych cząstek struktur komórek) jesteśmy w stanie dostrzec, gdzie na zębach znajduje sie biofilm bakteryjny. 

Zastosowanie tabletki jest bardzo proste ja zalecam pacjentom:
 
  • umyć zęby jak zawsze
  • dokładnie rozgryźć tabletkę
  • rozprowadzić ją językiem po zębach
  • przepłukać usta, chwilę odczekać 
  • obejrzeć efekty. 
 
Zęby ze "starą" płytką zabarwia sie na niebiesko, natomiast "świeża" płytka zafarbuje się na czerwono/ różowo. 
Niebieskie zabarwienie pokazuje nam powierzchnie zębów, których nie doczyszczamy przez długi okres czasu, zabarwienie czerwone mówi o tym, ze akurat podczas tego mycia tę powierzchnię zęba ominęliśmy. 
 
Kolejny krok to dokładnie wyczyścić zęby szczoteczką i nitką dentystyczną aż przebarwienia znikną. 
 
Uważam tę metodę za bardzo skuteczną w ramach motywacji do prawidłowej i skutecznej higieny jamy ustej. Wybarwianie bakterii przemawia nie tylko do dzieci, dając im przy tym fajna zabawę, ale także do młodzieży uświadamiając, że bakterie są czymś konkretnym i widzialnym. Pacjenci dorośli rownież często kuszą się na tę metodę, aby sami przed soba stwierdzić gdzie i w jakiej okolicy popełniają błędy w doczyszczania zębów. 
 
Tabletki dostępne są w aptekach, gabinetach stomatologicznych oraz sklepach internetowych. Mozna je dostać w połączeniu z lusterkiem stomatologicznym. Dobre zarówno w profesjonalnym gabinetowych użyciu, jak rownież do sprawdzenia siebie w warunkach domowych.