Co się kryje w paście do zębów?

Codziennie rano i wieczorem używamy pasty do zębów raczej nie zastanawiając się co w jej środku się kryje, a warto to wiedzieć, aby wybrać tę odpowiednią dla siebie.

Poniższa tabela przestawia skłądniki, które przeważnie znajdują się w pastach do zębów:

Składniki pasty do zębów
Składniki

Przykłady

Środki ścierne

Krzemionka (Hydrated Silica), węglan wapnia (Calcium Carbonate), hydroksyapatyt (Hydroxyapatite)

Środki pieniące

Betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine), laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate), mirystoilosarkozynian sodu (Sodium Myristoyl Sarcosinate), Steareth-30

Związki fluoru

Fluorek sodu (Sodium Fluoride), fluorek cyny (Stannous Fluoride), aminofluorek I generacji (Olaflur), aminofluorek II generacji (Fluorinol)

Środki formujące

Hydroksyetyloceluloza (Hydroxyethylcellulose), gliceryna (Glycerin), guma celulozowa (Cellulose Gum), karbomer (Carbomer)

Środki konserwujące i przeciwutleniające

Parabeny (Methylparaben, Propylparaben), biguanid polyaminopropylu (Polyaminopropyl Biguanide), fenoksyetanol (Phenoxyethanol), octan tokoferolu (Tocopheryl acetate), alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol)

Substancje słodzące

Sacharyna (Saccharin), sacharynian sodu (Sodium Saccharin), izomalt (Isomalt), ksylitol (Xylitol), sorbitol (Sorbitol), sukraloza (Sucralose)

Aromaty

Aromaty (Aroma), Limonen (Limonene)

Barwniki

Np. tlenek tytanu (Titanium Dioxide, CI 77891) – biały, błękit brylantowy (CI 42090), biksyna (CI 75120) – pomarańczowy

Inne

Ksylitol (Xylitol), który zabopobiega powstawaniu próchnicy, ponadto remineralizuje szkliwo.

Tabela nr 1. Opracowanie na podstawie: http://www.bangla.pl/artykuly/a69/co-siedzi-w-pascie-do-zebow

Warto byłoby zwracać uwagę na współczynnik ścieralności pasty RDA, ale niestety na większości opakowań nie jest on podawany, a szkoda… Mocno ścierne pasty zalecane są np. dla palaczy. Trzeba je stosować ostrożnie, ponieważ mogą one uszkodzić szkliwo zębów. Aczkolwiek pasta Blanx Anty Osad jest przeznaczona dla osób ze skłonnością do powstawania osadu i ma dosyć niski współczynnik ścieralności – RDA wynosi 33, a działa rewelacyjnie! Dla osób z wrażliwymi zębami RDA powinno być w granicach 30-70.

Większość past do zębów zawiera związki fluoru chroniące zęby przed próchnicą. Ilość fluoru w paście wyrażana jest jednostką "ppm" parts per million. Dla osoby dorosłej wartość ta powinna wynosić około 1400 – 1500 ppm. Dla dzieci do 1 roku życia zalecane są pasty bez fluoru, natomiast od 1 roku życia do 6 lat wartość fluoru wynosi ok 500 ppm. Fluor działa przeciwpróchniczo, tworząc w szkliwie związek odporniejszy na działanie kwasów – fluoroapatyt.

Jeśli chcemy lub musimy wybrać pastę do zębów bez fluoru, to warto wybrać tę z ksylitolem. Pomimo tego, że jest od cukrem nie jest pożywką dla bakterii, podnosi poziom pH w ustach i działa przeciwpróchniczo. Dla małych dzieci polecane są pasty z ksylitolem.

Pasty wybielające dostępne na rynku można podzielić na dwa rodzaje:

  • wybielające mechanicznie – przy pomocy środków ściernych
  • wybielające chemicznie – mające w składzie nadtlenek karbamidu lub tlenek tytanu

W pastach na nadwrażliwość zębów można spotkać związki fluoru, argininę lub azotan potasu.

Osoby, które mają problemy z dziąsłami powinny wybrać pastę, która w swoim składzie zawiera substancje wspomagające leczenie stanów zapalnych np. chlorheksydynę (Elgydium), triklosan (Colgate Total).

Dla dzieci dostępne są smakowe pasty do zębów. Mają one na celu zachęcić dziecko do mycia zębów. Ja jednak uważam, że dzieci bardziej te pasty jedzą niż nimi myją zęby ( wiem po swoim przykładzie – pamiętam zajadałam się truskawkową i pomarańczową pastą 😉 ). Dlatego też uważam, że powinno się wybierać te o delikatnym, miętowym smaku np. Elmex dla dzieci. Nie są one tak smakowite, więc dziecko nie będzie zjadało pasty, bo po co?

Większość past w swoim składzie zawiera SLS – laurylosiarczan sodu, który jest substancją powodującą to, że pasta się pieni. Niestety może on powodować u niektórych osób np. afty. Pastami, które nie zawierają SLS są np. Elmex, Meridol.

Warto pamiętać, że pasta do zębów jest dodatkiem. Owszem, pomaga ona nam zapobiegać próchnicy, działa przeciwzapalnie itd., ale gdyby ktoś z nas znalazł się na bezludnej wyspie z samą pastą, to nie umyłby zębów, a gdyby miał tylko szczotkę to trwałoby to dłużej, ale zęby byłyby domyte 😉 Najważniejsze jest to jaką metodą myjemy nasze zęby. Prawidłowe ruchy szczotką to podstawa!!