Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Scaling jest częścia zabiegu nazywanego profesjonalnym czyszczeniem zębów.  Wykonuje się go za pomocą specjalnych narzędzi ultradźwiękowych lub ręcznych. Polega on na usuwaniu kamienia naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego. Nie należy on do bardzo przyjemnych zabiegów, jednakże prawidłowo wykonany nie powinien być dla pacjenta bolesny. Czasem zdarza się, że pacjent wymaga podania znieczulenia przed zabiegiem. Dzieje się tak, kiedy pacjent cierpi na dużą nadwrażliwość lub ma zaawansowaną chorobę przyzębia. Podczas zabiegu pacjent słyszy dźwięki przypominające bzyczenie – da się do tego przyzwyczaić 😉 Są to ultradźwięki rozbijające kamień, który odpada od powierzchni zęba. Z metalowej końcowki scalera leci woda, która ma za zadanie chłodzić narzędzie nagrzewające się podczas pracy, a także wypłukiwać krew oczyszczając pole zabiegowe. Tak, krew może się pojawić 🙂 Dzieje się tak, kiedy występuje stan zapalny i nasze dziąsła są tkliwe, obrzmiałe i skłonne do krwawień. Woda powoduje również zjawisko kawitacji, czyli wytwarzania pęchrzyków o dużej energii kinetyczej, dzięki której bakterie są niszczone, co korzystnie wpływa na stan dziąseł. Czasem zabieg należy rozłożyć na dwie wizyty, ponieważ ilość złogów jest tak duża, że w przeciągu godziny nie ma możliwości usunięcia wszystkiego. Ponadto w takich przypadkach dziąsła bardzo krwawią, co również nie pomaga w dokończeniu zabiegu. Usuwuane zostają wtedy największe złogi, te które się widzi i czuje pod narzędziem, zaleca się pacjentowi odpowiednie leczenie przeciwzapalne i umawiana jest następna wizyta za ok 7-10 dni. W niektórych przypadkach nie można używać scalera ultradźwiękowego, np przy impalntach, koronach, mostach. Wtedy zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnych ręcznych narzędzi z włókna węglowego lub innych materiałów nie powodujących zarysowań.

Po zabiegu konieczne jest wypolerowanie zębów specjalnymi gumkami, szczotkami, pastami, aby usunąć powstałe  mikrouszkodzenia szkliwa. Dzięki prawidłowo wykonanemu polerowaniu kamień nazębny będzie wolniej się odkładał. Za;leca się również lakierowanie zębów.

Jak często należy usuwać kamień?

Ja swoim pacjentom zalecam pojawianie się na czyszczeniu i przeglądzie co 6 miesięcy.

Dlaczego warto zgłaszać się na czyszczenie zębów?

Kamień nazębny powoduje demineralizację szkilwa, co prowadzi do próchnicy. Ponadto jest przyczyną stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Względy estetyczne są równie istotne – ładne i czyste zęby są naszą wizytówką. Co więcej, usuwając regularnie kamień nazębny nie cierpimy z powodu brzydkiego zapachu z ust.

Ile kosztuje taka przyjemność?

Sam scaling ok 100-120 zł za dwa łuki. Zazwyczaj jest on w pakiecie całego zabiegu czyszczenia – scaling, piaskowanie, polerowanie i lakierowanie. Za taki pakiet płaci się od 150 do 300 zł w zależności od ilości zębów, stopnia trudności pracy – jeśli, ktoś przez naście lat nie był na czyszczeniu, to wiadomo, że w buzi ma kamieniołom, a to wymaga więcej czasu i pracy ze strony lekarza lub higienistki.

Jak długo trwa zabieg?

Ok godziny cały pakiet z piaskowanie, polerowaniem i lakierowaniem. Jednakże w "ciężkich" przypadkach czyszczenie rozkładane jest na dwie wizyty.

Przed i po scalingu Przed i po scalingu

Źródło: http://www.evergreensmiles.com/Gallery.aspx#

W następnym poście kilka słów o piaskowaniu.