Rodzaje past do zębów

Pacjenci często mnie pytają: która pasta jest najlepsza? Czym kierować się podczas jej zakupu?

Na takie pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Po pierwsze i najważniejsze: nie każda pasta będzie tak samo dobra dla każdego. Żyjemy w świecie reklamy i to na jej podstawie często dokonujemy wyboru, ważne jest jednak to, aby podczas wizyty u lekarza stomatologa lub higienistki poradzić się jakie preparaty będą odpowiednie dla Ciebie. Jeśli natomiast samodzielnie dokonujesz wyboru warto wiedzieć parę podstawowych informacji o pastach.

Częstym błędem wśród pacjentów jest nadmierne stosowanie pasty mającej działanie profilaktyczne, przeciwpróchnicze, z podwyższoną zawartością fluoru. Te pasty są bardzo delikatne: ich wskaźnik RDA  (Radioactive Dentin Abrasion) oznaczający wielkość i kształt cząsteczki środka ściernego wynosi zaledwie 30-70. Prowadzi to często do nadmiernego odkładania się osadu i kamienia nazębnego przy jednoczesnym wzmacnianiu ich przed próchnicą.

Podobną grupą past są pasty znoszące nadwrażliwość zębów lub mające chronić zęby przed ich erozją. One również są mało „agresywne”. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty przynosi wcieranie ich w powierzchnię wrażliwych, czystych zębów i pozostawienie (bez płukania) resztek pasty w buzi na noc. U 8 na 10 pacjentów taka metoda znosi nadwrażliwość zębów już po kilku tygodniach jej stosowania.

Kolejną grupą past są pasty wybielające i dla palaczy. Ich RDA jest zazwyczaj powyżej 100 (max wartości 194) są to pasty najbardziej ścierne i polerujące. Pisząc to zdanie mam na myśli pasty tzw. „ whitening”, których skład głównie opiera się na substancjach ściernych. Ich skuteczność jest zauważalna dzięki temu, że ząb, który poddany jest przez długi okres czasu działaniu takiej pasty inaczej odbija światło – załamuje się ono pod innym kątem w porysowanym szkliwie. Czy taka pasta osłabia zęby? Skutkiem ubocznym ich stosowania  może być nadmierne odkładanie się osadu i nadwrażliwość. Są również pasty, które często polecam swoim pacjentom, a mianowicie wybielające w sposób chemiczny lub enzymatyczny. Mechanizm ich działania opiera się np. na zawartości wyciągu z porostu islandzkiego, nadtlenku azotu czy karbamidu. Substancje aktywne  w bezpieczny sposób rozjaśniają zęby od pół do jednego tonu. Polecam je również jako środek podtrzymujący efekt wybielania oraz dla herbaciarzy i palaczy.

Na półkach sklepowych znajdziemy również pasty „walczące z paradontozą” , potocznie mówi się na pasty nadziąsłowe. Wśród nich znajdziemy te, które swoje działanie opierają na substancjach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, a dodatkowo ściągają i obkurczają dziąsła.

Wszyscy znamy też pasty „total”- kompleksowa ochrona zębów. To są pasty najczęściej polecane przeze mnie do codziennego stosowania, w ich składzie znajdują się wszystkie składniki, dzięki którym pasta spełnia swoją podstawową rolę: wspomaga utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej oraz umożliwia skrócenie czasu mycia zębów.

Podsumowując, pasty są różne i ich działanie również nie jest jednoznaczne, dlatego warto poprosić o pomoc w doborze pasty swojego lekarza lub higienistkę. Moi pacjenci zazwyczaj dostają rozpisaną listę produktów dostosowanych do ich potrzeb oraz inne ważne informacje do zapamiętania.

P.S. Przepraszam wszystkich Pacjentów, którzy mieli problemy z rozczytaniem moich zaleceń.

J.

pasty do zębów

Rys. 1. Źródło: http://www.richmondsmilecenter.com/blog/2012/12/10/crazy-toothpaste-flavors-from-your-richmond-dentist/