Rak jamy ustnej jest bardzo często nierozpoznawalny w pierwszym okresie jego rozwoju. Dlaczego? Ponieważ często jego objawy bagatelizujemy uznając, że to zwykła afta, nadżerka czy ból gardła. Ja badając pacjenta przed zabiegiem zwracam uwagę na wszelkie nieprawidłowości na błonie śluzowej, czerwieni warg i często słyszę "ja ten pieprzyk / naczyniaka na wardze mam od wielu lat i nic mnie nie boli". Takie zmiany też trzeba badać regularnie, sprawdzać czy się nie powiększają, czy nie są umiejscowione w dość niefortunnym miejscu narażone np. na przygryzanie.
Wcześnie wykryty rak jamy ustnej daje 80-90% szans na wyleczenie. Nowotwór zdiagnozowany w późniejszym stadium jest co raz trudniejszy do wyleczenia.
Gdzie najczęśniej może występować nowotwór jamy ustnej?
- dno jamy ustnej
- podniebienie
- język
- wargi
- jama nosowa, zatoki
- gardło
Co może zaniepokoić pacjenta?
- wszelkie grudki występujące na błonie śluzowej policzna, wyrostka zębodołowego
- białe lub czerwone plamki utrzymujące się dłuższy czas na błonie śluzowej
- niegojące się rany, afty (szczególnie te dużych rozmiarów) na błonie śluzowej, języku, wargach
- ból języka, ból ucha niewiadomego pochodzenia
- obrzęki żuchwy, szczęki
- problemy z przełykaniem
- przewlekła chrypka, bóle gardła
- zmiana barwy głosu
- nieprzyjemny zapach z ust
- powiększone, niebolesne węzły chłonne
Pamiętajcie, że każda zmiana, która utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie powinna być obejrzana przez lekarza stomatologa!!
Jakie są przyczyny raka jamy ustnej?
- palenie papierosów
- nadużywanie alkoholu
- niewłaściwa dieta – niedobory wit. A, C, wit. z grupy B
- drażnienie błony śluzowej – najczęśniej przygryzanie, noszenie źle dopasowanej protezy
- wdychanie chemikaliów
- działanie promieni słonecznych (wargi)
Profilaktyczne badanie pacjenta powinno się odbywać przy każdej wizycie. Zawsze lekarz/higienistka powinni oglądać całą jamę ustną pacjenta, badać węzły chłonne. Jak mnie coś niepokoi zawsze wysyłam pacjenta do periodontologa. Nawet jeśli okazę się to nic poważnego, to mam czyste sumienie, że nie zbagatelizowałam tematu. Co więcej, pacjent też jest zadowolony, że zwraca się uwagę na szczegóły.
Wczoraj odezwała się do mnie Pani dr Katarzyna Griffiths, właścicielka kliniki Smile Dental Studio (www.smiledentalstudio.pl). Organizuje ona 6 czerwca w godzinach 9-14 w swojej klinice BEZPŁATNE profilaktyczne badanie błony śluzowej. Jeśli mieszkacie w Poznaniu lub jego okolicach, to zapraszam. Naprawdę warto skorzystać! Ukłony na Pani doktor za propagowanie profilaktyki raka jamy ustnej!