Ósemki – zęby mądrości

Nautura wysposażyła nas w 32 stałe zęby. Zęby ósme wychodzą znacznie później niż reszta. Nazywane są zębami mądrości właśnie dlatego, że wychodzą wtedy, kiedy jesteśmy dorośli. Niestety rzadko kiedy słyszy się pozytywne opinie o przebiegu ich wyrzynania. Co zatem robić z tymi ósemkami?

Najlepiej na początku zrobić pantomogram, czyli zdjęcie wszystkich zębów lub tomografię komputerową, aby sprawdzić jak ósemki są ustawione. Często zdarza się, że leżą one poziomo w kości, mają przekrzywione korzenie lub ich wyrzynanie może spowodować uszkodzenie siódemek. Bez zdjęcia tego nie zobaczymy. Jeśli ósemki wychodzą prosto i jest na nie miejsce w łuku zębowym, to można je pozostawić, ale pod warunkiem, że pacjent starannie dba o higienę jamy ustnej. Zazwyczaj pacjenci ich nie doczyszczają i skutkuje to pojawieniem się próchnicy, a uwierzcie mi, że leczenie ósemek nie należy do najprostszych procedur – są one daleko, policzek je zasłania, pacjnet może mieć odruch wymiotny, są blisko ślinianki przyusznej co uniemożliwia zachowania suchości podczas leczenia. Próchnica jest chorobą zakaźną i dlatego też zinfekowana ósemka może narobić nam niezłego bałaganu z siódemką. A tego na pewno byście nie chcieli :] Ponadto często wyrzynanie ósemek może spowodować stłoczenie zębów, ponieważ pchają one inne zęby, żeby mieć miejsce dla siebie. Podczas wychodzenia ósemek pacjenci zgłaszają, że boli ich dziąsło, ból może promieniować nawet do ucha. Co więcej, może pojawić się stan zapalny dziąsła, ropa i wtedy przed usunięciem konieczne jest podanie antybiotyku. Trzeba wyciszyć stan zapalny, bo znieczulenie nie działa na tkankę zapalną i wtedy pomimo podanego anestetyku, pacjent odczuwa ból.

Zdecydowanie usuwanie ósemek nie należy do najmilszych zabiegów, ale niestety czasem jest to konieczne. Minęły już te czasy, kiedy lekarze zostawiali pacjentowi po usunięciu ósemek (dosłownie!) lej po bobmie. Teraz robi się to w jak najbardziej delikatny sposób przy pomocy chociażby noży piezoelektrycznych wytwarzających ultradźwięki, które delikatnie usuwają kość wokół zęba. Jest to bardzo precyzyjne narzędzie, dzięki któremu zmniejsza się pole operacyjne. Ponadto doświadczeni lekarze ułatwiją sobie sprawę i często tną ząb na 2 lub nawet 3 części, aby każdy korzeń wyjąć pojedynczo. Jest to znacznie mniej traumatyczne niż wyciąganie zęba w całości na siłę.  Ranę zaopatrza się specjalną kolagenową gąbką, która wraz z krwią przyspiesza wytwarzanie skrzepu lub szyję się, jeśli jest taka konieczność.

Jak dbać o miejsce po usunięciu zęba?

  • w dniu zabiegu nie należy myć zębów w tej okolicy
  • po zabiegu należy chłodzić policzek – 10 minut przykładać okład i przerwa na 10 min i później znowu okład. Uważjcie, aby nie odmrozić tego miejsca.
  • po zabiegu jeść chłodne pokarmy, gorąca zupa, herbata lub kawa nie są wskazane
  • nie należy energicznie płukać i pić przez słomkę, by nie usunąć skrzepu
  • przez jakiś czas unikać ziarnistych pokarmów, by nie dostały się one do rany
  • można stosować spray np. Eluspray, aby dezynfekować ranę

Jeśli miejsce będzie mocno bolało to należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa!

Usuwanie zęba nie jest miłe, ale często nie ma innego wyjścia z sytuacji. Lepiej poświęcić jeden ząb niż potem mieć problemy z resztą.