opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa a wizyta u dentysty

Temat zdecydowanie na czasie, bo pogoda sprzyja wszelkim infekcjom w tym również pojawieniu się opryszczki wargpwej. Na pewno wiecie co to za okropny wirus, ale na początek pozwolę sobie napisać kilka słów. Opryszczka spowodowana jest przez wirusa Herpes Simplex typ 1 HSV1. Wirus ten może rozwijać się w naszym organizmie przez długie lata. Pozostaje uśpiony w naszych zwojach nerwowych już do końca życia. 

Jak dochodzi do zakażenia? Wirusem HSV1 można się zarazić drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną: pocałunek, picie z jednego kubka, używanie tych samych sztućców czy ręczników.

Co powoduje uaktywnienie wirusa?

  • Spadek odporności
  • Ochłodzenie lub przegrzanie organizmu (zbyt długa ekspozycja na słońce lub pobyt w solarium)
  • Stres
  • Przemęczenie
  • Miesiączka
  • Niedożywienie

Jakie są objawy opryszczki?

  1. Na początku skóra w okolicy wargi jest napięta, swędzi i piecze.
  2. Pojawia się czerwona plamka.
  3. Na plamce pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym, które po pewnym czasie (6-10 dni)  pękają uwalniając go na zewnątrz. Na tym etapie ryzyko zarażenia innych i  przeniesienia wirusa w okolice nosa lub do oka jest największe.
  4. Po ok 7 dniach od wystąpienia nadżerki pojawiają się strupki, których nie można zdrapywać, bo może dojść do infekcji bakteryjnej, co zdecydowanie utrudni gojenie. Muszą one same odpaść.

Leczenie opryszczki polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. Można się zgłosić do lekarza po specjalistyczne środki. Poza tym przeważnie pomagają kremy lub maści do smarowania, a także plasterki dodatkowo zakrywające opryszczkę. Pamiętajcie o tym, by za każdym razem jak nakładacie maść lub plasterek UMYĆ DOKŁADNIE RĘCE!

Z opryszczką nie powinno się pojawiać w klinice stomatologicznej. Dla dobra pacjenta, ale i lekarza/higienistki lepiej, by ta wizyta się nie odbyła. Istnieje bowiem duże ryzyko przeniesienia wirusa w okolice nosa, a co gorsza do oka – może to powodować nawet utratę wzroku. Dlatego też nie dziwcie się, jeśli zaplanowana wizyta, na którą czekaliście długi czas nie dojdzie do skutku. A poza tym chcielibyście, by przyjmował Was lekarz, który przed Waszą wizytą miał na fotelu kogoś z opryszczką?