Nić dentystyczna – mała rzecz, a taka ważna

W codziennym czyszczeniu zębów nie powinno zabraknąć nitki dentystycznej. Wiele osób nie wie jak bardzo jest to istotne lub po prostu z lenistwa nie nitkuje codziennie zębów. Brak czasu nie jest dobrym argumentem, dlatego że użycie nitki nie zajmie więcej czasu niż minutę. Wystarczy wynitkować zęby raz dziennie, najlepiej wieczorem, ale jeśli wiesz, że czeka Ciebie ciężki dzień i wrócisz późno do domu zapewne zmęczona/-y, zrób to trochę wcześniej kiedy masz jeszcze siłę. Dzięki codziennemu nitkowaniu unikniesz próchnicy na powierzchniach bocznych zębów i zapewnisz sobie świeży oddech.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

  • urywasz nitkę, na długość mniej więcej 20 cm. Dlaczego taka długa? Żeby do każdego zęba użyć nowego kawałka nitki, by nie przenosić bakterii.
  • nawijasz na dwa place zostawiając kawałek ok 3 cm ; jeśli chcesz się dostać do tylnych zębów zrób sobie "przedłużenie" tzn. nawiń nitkę na palce wskazujące zostawiając dłuższy kawałek, a potem za pomocą środkowych palców wysuń nitkę do przodu zostawiając długość ok 2-3 cm i wsuń w przestrzeń międzyzębową.
  • do każdej przestrzeni wchodzisz dwa razy, aby wyczyścić najpierw jedną powierzchnię zęba, potem przesuwasz nitkę w palcach i czystym kawałkiem nitki wchodzisz w tą samą przestrzeń drugi raz dotykając drugiego zęba
  • nie można wykonywać ruchów przód-tył!! Takie ruchy jedynie uszkodzą dziąsło i wepchną bakterię w głąb dziąsła!! Musisz wykonywać ruchy ściągające, od dołu do góry, wcześniej oplatając ząb w literkę "C". Ważne jest też by wykonać ten ruch raz a porządnie. Jeśli kilka razy będziesz wchodzić w tę samą przestrzeń możesz uszkodzić dziąsło.
  • nitką możesz wejść na około 1mm pod dziąsło, nie głębiej. Jest to fizjologiczna przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłem, którą trzeba oczyszczać.
  • Jeśli Twoje zęby ustawione są dosyć ciasno, to możesz wykonywać tzw. ruchy piłujące, przód-tył, ale TYLKO do momentu przejścia przez punkt styczny! Dzięki temu unikniesz wejścia w przestrzeń na siłę, co może grozić uszkodzeniem brodawki międzyzębowej (taki trójkąt z dziąsła pomiędzy dwoma zębami)

Jest kilka rodzajów nitek: taśmy, o przekroju okrągłym, Super Floss do aparatów ortodontycznych i uzupełnień protetycznych. Taśmy sprawdzają się u osób z bardzo ciasno ustawionymi zębami np. Oral B Satin Floss. Ponadto na rynku dostępne są nitki woskowane i niewoskowane. Te woskowane zdecydowanie łatwiej wchodzą w przestrzenie międzyzębowe. W podręcznikach jest napisane, że wosk może utrudniać przedostanie się fluoru z pasty, dlatego te nitki woskowane zalecają, by używać po szczotkowaniu. Aczkolwiek jak w przestrzeni zalega płytka bateryjna, kawałek szynki, sałaty to fluor też ma marne szanse, by wniknąć w ząb, więc ja uważam, że kolejność to jest indywidualna sprawa. Ważne, żeby nitki użyć 🙂 Można spotkać również nitki na trzymadełkach. Jest to fajne rozwiązanie dla osób, którym ciężko jest dostać się do tylnych zębów. Nie nadaje się to jednak do czyszczenia wszystkich przestrzeni, bo na trzymadełku jest kawałek ok 3-4cm nitki, a jak wiadomo do każdego zęba musi być użyta czysta nitka.

Nitkować zęby można dzieciom, jeśli oczywiście nam na to pozwolą. Tłumaczenie i nauka na pewno zaowocują w przyszłości tym, że same będą wiedzieć jak należy dbać o zdrowe zęby,

Dental Floss

 

 

 

 

 

 

 

fot. 1. Źródło: http://www.identalhub.com/article_what-is-flossing-59.aspx

fot. 2. Źródło: http://www.tremontdentalcare.com/blog/