Co to jest biofilm, kamień nazębny i osad?

Dzisiejsza stomatologia co raz większy nacisk stawia na profilaktykę. Przychodzenie na wizyty profilaktyczne, a więc na profesjonalne czyszczenie zębów wraz z lakierowaniem i przeglądem jest obowiązkiem każdego pacjenta, który dba o to, by mieć piękny i zdrowy uśmiech. Pacjenci powoli zaczynają rozumieć, że profilaktyka to podstawa. Bo po co się narażać np na robienie plomby, co do przyjemnych zabiegów nie należy (nawet mimo podanego znieczulenia) lub leczenie kanałowe? Ponadto profilaktyka po prostu jest tańsza. Nie bez przyczyny jest przysłowie: LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ 🙂

Przedstawię Wam na czym polegają profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów z kamienia nazębnego i osadu, a także czym w ogóle jest kamień nazębny, biofilm bakteryjny (płytka bakteryjna) i osad.
Postaram się pisać językiem dla wszystkich zrozumiałym, ale pewnych medycznych zwrotów i regułek nie da się uniknąć 😉

Biofilm – trudna nazwa, która na samym początku niewiele nam mówi. Dawniej na biofilm mówiono płytka bakteryjna. Pewnie nie raz słyszeliście takie określenie chociażby w reklamach past do zębów lub płukanek. Dziś na płytkę patrzy się nieco szerzej. Biofilm to złożona struktura bakterii przylegająca do powierzchni naszych zębów, dziąseł, ale również aparatów ortodontycznych czy protez. Jest to zorganizowana przestrzennie kolonia drobnoustorjów, która potrafi nawet przekazywać sobie oporność na antybiotyki! Tak wygląda typowo medyczna definicja. A jak wygląda ona na zębach? Jest to taki biały nalot widoczny na zębach, jeśli niedokładnie je wyszczotkujemy bądź zapomnimy o porannym myciu zębów 😉 Płytkę bakteryjną można usunąć tylko mechanicznie, a więc za pomocą szczotki i nitki lub silnego strumienia wody. Samo płukanie zębów płukanką nie usunie nam 99,9% bakterii jak to próbują nas zapewnić reklamy 😉

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna, która zalegała na naszych zębach przez dłuższy czas. Kamień możemy usunąć tylko w gabinecie stomatologicznym za pomocą ultradźwięków (scaling) lub specjalnych narzędzi ręcznych. Są dwa rodzaje kamienia: nad i poddziąsłowy. Naddziąsłowy zazwyczaj ma jasną barwę i jest stosunkowo łatwy do usunięcia. W większych ilościach odkłada się przy ujściach ślinianek, a mianowicie od policzka przy górnych zębach trzonowych i przy dolnych siekaczach od strony języka. Natomiast kamień poddziąsłowy jest ciemnobrązowy i trudny do usunięcia. Odkłada się poniżej dziąsła i jest przyczyną zapalenia przyzębia – dziąsła są w stanie zaplanym-krwawią, są obrzęknięte, zanika kość.

Osadem nazywamy wszelkie przebarwienia powstałe na zębach na skutek np palenia papierosów, cygar, picia dużych ilości kawy i herbaty, czerwonego wina. Osad usuwany jest podczas zabiegu zwanego piaskowaniem lub za pomocą specjalnych szczotek i past ściernych.
 

Podstawy już są 🙂 W kolejnych postach znajdziecie wiele informacji odnośnie zabiegów profilaktycznych.