Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

No dobra… Stoimy w sklepie, patrzymy na kilkanaście modeli ręcznych szczoteczek do zębów i zachodzimy w głowę, którą wybrać. Czy tą tańszą, droższą, bardziej kolorową, z gumkami po bokach? A jak pomyślimy jeszcze czy może lepsza byłaby elektryczna, to już w ogóle mamy misz masz w głowie. Odpowiedź jest prosta. Jeśli potrafisz dobrze myć zęby szczotką ręczną, czyli wiesz jakie ruchy nią wykonywać (na pewno nie poziome, szorujące! ), to spokojnie możesz wybrać ten model. Natomiast jeśli masz problemy z doczyszczeniem swoich zębów lub z natury z Ciebie leniuch, to lepiej wybierz tę elektryczną lub soniczną, a nawet ultrwadźwiękową.

WARIANT 1 – Szczoteczka ręczna:

  • powinna posiadać długą i cienką główkę, by lepiej dotrzeć do miejsc trudno dostępnych
  • powinna mieć włosie o średniej twardości ( miękkie zalecane są pacjentom z chorobą przyzębia, natomiast twarde znakomicie nadają się do czyszczenia fug w domu ) o zróżnicowanej długości
  • fajnie byłoby gdyby miała włosie nasączone barwnikiem, który pokazuje nam kiedy szczoteczkę należy wymienić
  • co raz więcej szczotek posiada bardzo przydatną końcówkę do czyszczenia języka (tak, tak….język też musicie czyścić) np. Colgate 360
  • antypoślizgowy i wyprofilowany uchwyt też by się przydał, aby łatwiej nam było trzymać szczoteczkę w dłoni

Nieważne za jaką cenę i z jakimi bajerami zakupisz szczotkę. Ważne jest by ją prawidłowo używać. Szczoteczka i metoda mycia zębów są najważniejsze. Wszystko inne to dodatki, które nam ułatwiają i umilają mycie zębów.

WARIANT 2 – Szczoteczka elektryczna i inne cuda

Wybór szczoteczki, która pomoże nam w myciu zębów to jest bardzo indywidualna sprawa. Zależy od upodobań, oczekiwań, stanu zębów i dziąseł, obecności wszelkich uzupełnień protetycznych no i zasobności portfela, bo nie oszukujmy się, ale jest to droższa inwestycja niż zakup szczoteczki ręcznej.

Mamy do wyboru:

  • szczoteczki elektryczne Braun Oral B – fanjne szczotki, spełniające swoje funkcje bardzo dobrze, szeroka gama produktów od tych najtańszych za ok 60 zł do najdroższej za ok 280 zł  – model Braun Oral-B Professional Care Triumph 5000 Smartguide ( o niej będzie osobna recenzja )
  • szczoteczki soniczne wykonujące ruchy wymiatające i  wytwarzające fale dźwiękową, która czyści nasze zęby jeszcze ich nie dotykając
  • szczoteczki ultradźwiękowe – np Megasonex, która czyści zęby wytwarzając ultradźwięki o częstotliwości 1,6 Mhz, bez mechanicznego usuwania płytki bakteryjnej

Sam zakup szczoteczki elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej nie gwarantuje nam sukcesu w myciu zębów. Trzeba ją odpowiednio przyłożyć, dać jej podziałać, a nie 30 sekund i po sprawie.

Wybierzcię tę szczoteczkę, która Wam najbardziej odpowiada. Najważniejsze jest, by ją prawidłowo używać, aby zęby były piękne, lśniące i czyste.

szczoteczki do zębów

Rys. 1. Źródło: http://www.cheadlehulmedental.com/blog/toothbrushes-how-important-is-it-to-get-the-right-one