Jak dbać o zęby u dzieci?

O zdrowie jamy ustnej naszych dzieci powinniśmy dbać już od pierwszych dni życia. Pewnie teraz myślicie: no ale co mam czyścić skoro tam nie ma ani jednego zęba? A no właśnie…wały dziąsłowe warto oczyszać gazikiem nasączonym wodą przegotowaną lub naparem np z szałwi. Warto to robić nie tylko ze względu na oczyszczanie, ale również masowanie dziąseł szczególnie w okresie ząbkowania przynosi dziecku dużą ulgę. Tak jak pisałam wcześniej, można używać gazików jałowych lub naparstka z mikrofibry.

Tabela przedstawia zestawienie czym i jak myć zęby u dzieci w określonych przedziałach wiekowych.

Wiek w latach

Szczotka do zębów

Metoda szczotkowania

Dodatkowe przybory

Uwagi

0 -1

Gazik nasączony solą fizjologiczną lub naparem ziołowym (rumianek)

 

Gumowe / silikonowe szczoteczki (dodatkowy masaż dziąseł)

Na początku nie zaleca się stosowania pasty do zębów ; można ją wprowadzić mniej więcej po pierwszym roku życia dostosowaną do wieku dziecka bez fluoru lub z jego niską zawartością max do 500 ppm. Poleca się również pasty z ksylitolem.

1 – 3

Mała, miękka szczoteczka

Przyzwyczajenie do szczotki, najlepiej podczas kąpieli

Bez pasty

Nadzór rodziców

3 – 11

Szczoteczka miękka lub średniej twardości, szczoteczka elektryczna

„kółeczka”, 2 x dziennie

Pasta wielkości groszku: od 3 do 6 lat 200 ppm – 500 ppm, później 1200 ppm – 1500 ppm , preparaty wybarwiające płytkę bakteryjną

Pomoc rodziców, opiekunów

11 – 12

Szczoteczka średniej twardości, szczoteczka elektryczna

Dodatkowe ruchy wymiatające 2 x dziennie

Pasta 1200 ppm – 1500 ppm , nitka dentystyczna, płukanka

 

Tabela: Opracowanie własne

Warto pamiętać o tym, że do ok 10 roku życia rodzic/opiekun powinien pomagać dziecku myć zęby. POMAGAĆ  a nie wyręczać!!! Dzieko musi samo się nauczyć. Nie można też mówić "pokaż Aniu mama/tata poprawi", bo dziecko otrzymuje komunikat, że zrobiło coś niepoprawnie. Lepiej powiedzieć "pokaż kochanie ząbki, chcę zobaczyć jak pięknie je umyłaś" i wtedy ewentualnie jak coś zobaczymy, to wziąć szczoteczkę i je oczyścić tłumacząc dziecku dlaczego to robimy. Oczywiście mycie zębów powinno się odbywać 2 razy dziennie.

To od nas zależy, jakie nawyki będzie miało dziecko. Warto dążyć do tego, by polubiło ono mycie zębów. Zaprocentuje to przyszłości brakiem próchnicy i pięknym, zdrowym uśmiechem naszej pociechy.

fot. Źródło: http://www.honolulufamily.com/articles/september-2010/secrets-great-smile