Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

   

Mamy już założony aparat na zębach, pierwszy krok w stronę prostych zębów wykonany…no ok, ale jak to czyścić? Nie jest łatwo, ale można się przyzwyczaić.

Po pierwsze, przygotujcie się na to, że teraz czyścić zęby musicie PO KAŻDYM POSIŁKU. Dlaczego? Bo na drutach, zamkach i innych ustrojstwach będą zostawać Wam resztki jedzenia, które bardzo, ale to bardzo (delikatnie mówiąc/pisząc) nieestetycznie wyglądają.

Po drugie, od dziś czyszczenie zębów będzie trochę dłużej trwało. Zęby i aparat trzeba starannie doczyścić przy użyciu dodatkowych przyborów, o których istnieniu nawet nie wiedzieliście. Specjalne szczotki, nitki, szczoteczki międzyzębowe, irygatory…

Po kolei opiszę jak powinno wyglądać mycie zębów podczas użytkowania aparatu ortodontycznego.

 1. Zęby należy myć szczoteczką ręczną (która ma włosie wycięte w kształcie litery V) lub szczoteczką elektryczną ze specjalną końcówką lub soniczną.
 2. Do czyszczenia miejsc pod drutem i wokół zamków należy używać szczoteczki międzyzębowej (wyglądają jak mini szczotka do butelki) lub nitki Super Floss. Jest to taka specjalna nitka składająca się z 3 części: sztywnej prowadnicy, części gąbczastej i długiej "zwykłej nitki". Prowadnica pomaga nam przewlec nitkę przez drut, częśćią gąbczastą czyścimy boki zamków, a zwykłą nitką wchodzimy w przestrzeń międzyzębową. Pomocne są również szczoteczki jednopęczkowe

   

   

   

  interdental brushes1

  Superfloss_2


  Rys. 1. Źródło: http://www.ida.org.in/Your_oral_health/CareProduct.aspx
  Rys. 2. Źródło: http://askanorthodontist.com/braces/how-do-you-floss-with-braces/
   

 3. Można używać irygatora, czyli takiego urządzenia, z którego pod ciśnieniem wypływa woda. Czyścimy nim zarówno aparat jak i wypłukujemy resztki jedzenia i biofilm z przestrzeni międzyzębowych.
 4. Na sam koniec warto użyć płukanki, aby podziałać przeciwpróchniczo i przeciwzapalnie.

Warto używać pasty do zębów, która będzie przeciwdziałała tworzeniu się biofilmu bakteryjnego, np. Colgate Total. Dla osób ze skłonnością do próchnicy polecane są pasty z dużą zawartością fluoru np. Duraphat 5000 lub pasty BioRepair. Podobnie jest z płukankami. Są specjalne płukanki dla osób noszących aparaty np. Orthokin.

Co pół roku trzeba pojawiać się na czyszczeniu wraz z lakierowaniem.

Oczywiście należy unikać produktów bogatych w cukry proste, aby nie dawać bakteriom pożywki. Lepiej, żeby próchnica się nie pojawiła, bo leczyć zęby z aparatem wcale nie jest łatwo. Unikajcie też wszelkich produktów oblepiających, tzw. mordoklejek.

O higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu trzeba dbać szczególnie, bo co z tego, że będziesz mieć proste zęby jak każdy będzie po zdjęciu aparatu do leczenia?