halitoza

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust… Jak leczyć? Dlaczego nie można jej bagatelizować?

Wiecie, że na świecie na przewlekły, nieprzyjemny zapach z ust może cierpieć nawet 55% populacji? Halitoza to bardzo delikatnie mówiąc "upierdliwy" problem dla pacjenta. Często pacjenci zamiast do stomatologa lub higienistki kierują się w pierwszej kolejności do gastrologa z podejrzeniem refluksu lub innego problemu żołądkowego, a zazwyczaj (nawet w 90%!!) przyczyną są problemy z jamą ustną pacjenta. 

Jakie są przyczyny halitozy?

  • Zła higiena jamy ustnej – brak nawyku używania nitki dentystycznej, niewłaściwe szczotkowanie, brak higieny języka i protez zębowych
  • Suchość jamy ustnej – kłopoty z wydzielaniem śliny, choroby ślinianek, stosowanie płukanek i leków w aerozolu na bazie alkoholu
  • Stany zapalne dziąseł i przyzębia (duże ilości kamienia szczególnie poddziąsłowego)
  • Próchnica
  • Nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne
  • Problemy laryngologiczne – migdałki, zatoki
  • Problemy gastrologiczne – choroba wrzodowa, zespół złego wchłaniania, zbyt mała ilość enzymów wydzielanych przez trzustkę i wątrobę (pokarm nie jest trawiony i gnije w żołądku)
  • Kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy typu 1
  • W najgorszym przypadku nawet nowotwory jamy ustnej, dróg oddechowych, układu pokarmowego.

Jak leczyć halitozę?

Przede wszystkim należy udać się na przegląd do stomatologa i do higienistki na profesjonalne czyszczenie i indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej. Usunięcie kamienia nazębnego, osadu i płytki, a także poprawa higieny jamy ustnej na pewno wpłynie na polepszenie zapachu z ust. Szczególnie warto zacząć czyścić język. Ze względu na swoją budowę stanowi on znakomite miejsce do gromadzenia się bakterii. Warto stosować pasty do zębów, które mają w składzie cynk ( np. BioRepair Intensive Night Repair). Pomóc mogą również tabletki do ssania z cynkiem dostępne w aptece. Wszelkie miętowe gumy do żucia, tik taki czy inne cukierki tylko na chwilę zamaskują przykry zapach. Jeśli zmiana nawyków higienicznych i wyczyszczenie z kamienia nie pomogą, to wtedy należy udać się na dokładniejszą diagnostykę do innych specjalistów.

Nie warto bagatelizować problemu halitozy. Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Ponadto sami dobrze wiemy, że niezbyt ładnie pachnący oddech negatywnie wpływa na kontakty z innymi ludźmi. Osoby, które uskarżają się na halitozę są wycofane, niechętnie nawiązują nowe znajomości. Współczesna medycyna daje wiele możliwości pozbycia się tego problemu, więc dlaczego z nich nie skorzystać?

Fot. Studiocalesini.com