Fluoryzacja – co to jest?

Każdy z nas pewnie pamięta jak to w przedszkolu lub szkole zapraszano do gabinetu higienistki i kazano płukać usta jakimś dziwnie smakującym płynem lub wcierać szczoteczką żel. Tak, to była fluoryzacja. Szkoda, że teraz niewiele przedszkoli i szkół dba w ten sposób o zdrowe zęby dzieci. Cóż więc pozostało? Rodzice muszą sami zadbać o to, by ich pociechy miały mocne zęby, których próchnica się nie ima. Muszą pojawiać się co kwartał na wizycie kontrolnej nie tylko z pociechą, ale również sami muszą pamiętać o tym, że trzeba regularnie co pół roku robić przegląd i zabezpieczać zęby przed próchnicą.

Regularne stosowanie lakierów fluorowych jest niezmiernie istotne, aby nasze zęby były odporne na działanie kwasów prowadzących do demineralizacji szkliwa, co prowadzi do próchnicy. Ponadto fluor znosi nadwrażliwość zębów, na którą cierpi co raz więcej pacjentów.

Jak odbywa się fluoryzacja?

Po uprzednim oczyszczeniu i wypolerowaniu zębów aplikuje się fluor w postaci:

  • żelu lub pianki umieszczonego w specjalnych nakładkach, z którymi pacjent siedzi na fotelu przez kilka minut. Można również polepszyć wchłanianie preparatu poprzez zastosowanie tzw. jonoforezy fluorkowej, czyli wprowadzanie fluoru przy pomocy prądu stałego o niskim natężeniu
  • bezbarwnego lakieru np. Fluor Protector, OliNano Seal
  • lakieru np. Profluorid Varnish, który ma kolor biały i pozostaje na zębach do następnego szczotkowania, które odbywa się zazwyczaj na następny dzień
  • lakieru Duraphat, stosowanego zazwyczaj u dzieci
  • pasty GC MI Paste Plus, która w swoim składzie oprócz fluoru zawiera biaktywny wapń i fosorany

Czy można wykonywać fluoryzację w domu?

Owszem, jest taka możliwość, ale tylko po uporzedniej konsultacji ze stomatologiem lub higienistką i za pomocą preparatów przeznaczonych do stosowania w domu np. Elmex Żel, GC Tooth Mousse lub Durpahat 5000. Taką domową fluoryzację zaleca się w przypadku dużej podatności zębów na próchnicę.

Ile kosztuje fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym?

Fluoryzacja standardowymi lakierami kosztuje nie więcej jak 100 zł, chybaże pacjent ze względu na dużą nadwrażliwość wymaga zastosowania innych preparatów i metod – wtedy koszt może być większy. W przypadku nadwrażliwości w obrębie pojedynczych zębów koszt naliczany jest od zęba i wynosi około 20-30 zł.

Zalecenia po fluoryzacji:

  • nie jeść i nie pić przez minimum godzinę
  • nie szczotkować zębów tego dnia
  • w przypadku lakierów pozostawiających warstwę ochronną nie spożywać pokarmów i nie pić napojów barwiących