„Auu boli” zdarzyło Ci się powiedzieć po wypiciu czegoś zimnego albo kwaśnego???? Jeśli tak to może być nadwrażliwość zębów. Wiem, wiem o tym już pisałyśmy, ale teraz będzie dokładniej o jednej z przyczyn nadwrażliwości, czyli o erozji.
Erozją zębów nazywamy utratę twardych tkanek zęba głównie pod wpływem procesów chemicznych. Trochę niezrozumiałe? 😉 inaczej można powiedzieć, że erozja to ubytek w zębie spowodowany „rozpuszczeniem” szkliwa na skutek np. kwasów zawartych w pożywieniu.
Ubytki tego typu mogą być wywołane przez:
- Kwaśne pokarmy (świeże owoce) i napoje ( coca-cola, napoje energetyczne)
- Kwasy znajdujące się w powietrzu ( ryzyko zawodowe)
- Chlorowaną wodę w basenach kąpielowych
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (refluks, zgaga)
- Choroby ogólnoustrojowe tj. : anoreksja, bulimia, alkoholizm
- Zaburzenia w ilości i jakości ( pH) śliny.
Erozję poznamy po zmianie koloru szkliwa zęba, jest ono jaśniejsze, a niekiedy przezroczyste. Silnej reakcji bólowej na czynnik termiczny- zimne powietrze czy mechaniczny- mycie zębów. Mogą pojawić się również przebarwienia w okolicy ubytku erozyjnego. Ubytki te powstają najczęściej na powierzchniach przyszyjkowych zębów przednich, w postaci wgłębień, rowków.
Profilaktyka i leczenie ubytków erozyjnych głównie opiera się o:
- znoszenie nadwrażliwości preparatami zawierającymi związki fluoru, kazeiny, hydroksyapatytów czy wapnia,
- stosowanie specjalnych past np Sensodyne Pro Szkliwo, Elex fioletowy przeciw erozji
- ograniczenie spożywania kwaśnych produktów,
- unikania mycia zębów bezpośrednio po wyżej wymienionych produktach,
- odpowiednia technikę mycia zębów.
Pacjenci z ubytkami erozyjnymi powinni szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, przy użyciu miękkich szczotek oraz mało abrazyjnych past do zębów. Odradza się wybielanie zębów oraz mycie ich bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych pokarmów.
W celach profilaktycznych korzystne jest żucie bezcukrowych gum do żucia zwłaszcza z zawartością fluoru, mocznika lub innych substancji buforujących oraz płukanie jamy ustnej wodą, mlekiem lub po prostu płukanka z zawartością fluoru.
Rys. 1. Źródło: http://www.rossnet.pl/Artykul/Chron-szkliwo,196128