Dlaczego dziąsła krwawią?

Statystyki mówią, że 3 na 4 osoby mogą mieć problemy z dziąsłami? Jakie są objawy zapalenia dziąseł i jak je leczyć? Co robić by nie dopuścić powstania zapalenia dziąseł?

Dlaczego dziąsła krwawią?

Zazwyczaj przyczyną krwawiących dziąseł jest zła higiena jamy ustnej. Zalegająca płytka bakteryjna przy dziąsłach namnaża się tworząc z czasem kamień nazębny. Prowadzi to do zapoczątkowania stanu zapalnego. Dziąsła robią się obrzmiałe, przekrwione i bolesne. Tworzą się głębokie kieszonki dziąsłowe, w których zalega płytka bakteryjna. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemny zapach z ust. Zazwyczaj krwawienie pacjenci zauważają podczas szczotkowania zębów. Gorzej jest jeśli dziąsła przy naprawdę delikatnym dotyku bolą i krawią. Wtedy jest wyraźny sygnał, że czas zgłosić się do stomatologa. Tylko dlaczego tak późno? Istotne jest by nie dopuścić do takiego stanu, ponieważ działa to destrukcyjnie nie tylko na same dziąsła, ale na całe przyzębie, czyli tkanki wokół zęba, a mianowicie: kość i włókna utrzymujące ząb w zębodole. Przewlekły stan zapalny przyzębia prowadzi do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty!

 

dziaslo1

 

Rys. 1. Źródło: http://pacjenci.dentonet.pl/artykul/281140-gingivitis/?p=135

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Prawidłowa higiena to klucz do sukcesu! Warto odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o zęby. Higienistka lub stomatolog fachowo doradzą jakich przyrządów używać.

A jak wyleczyć już istniejące zapalenie dziąseł lub przyzębia?

Po pierwsze: konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu oczyszczenia zębów z płytki, kamienia i osadu. Ponadto na takiej wizycie przeprowadzony zostanie profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, a także pacjent otrzymuje zalecenia co do leczenia. Po drugie: pacjent musi używać zaleconych past i płukanek przeciwzapalnych przez określony czas, a także stosować porady co do czyszczenia zębów.
Jeśli zapalenie nie będzie ustępowało mimo usunięcia złogów nazębnych, trzeba poszukać innej przyczyny.

Zapalenie dziąseł może również występować z przyczyn ogólnych:

  • cukrzyca
  • zaburzenia odporności (HIV, AIDS)
  • niedobory witaminowe
  • zaburzenia hormonalne np. w okresie dojrzewania
  • ciąża

Podsumowując, stan zapalny dziąseł lub przyzębia prowadzi do poważnych konsekwencji. Aby ich uniknąć należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Warto zadbać o to, by móc jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.