Czym kierować się podczas wyboru gabientu stomatologicznego?

Wybór gabinetu stomatologicznego to poważna sprawa. Musi to być miejsce przyjazne pacjentowi, ale przede wszystkim takie, w którym dba się  o czystość i bezpieczeństwo zabiegu. Zazwyczaj wybieramy stomatologa polecanego przez rodzinę lub znajomych. Jest to bardzo ważne kryterium, bo dzięki temu zwiększa się nasze zaufanie do lekarza. Jednakże istotne jest również to, czy w danym gabinecie zachowane są wszelkie standardy dezynfekcji i sterylizacji.

Jak można sprawdzić, czy gabinet stosuje się do wymogów dezynfekcji i sterylizacji?

  • najlepiej umówić się na wizytę konsultacyjną, by dokładnie móc obejrzeć jak wygląda gabinet i jak zachowuje się lekarz
  • zwracajcie uwagę, czy lekarz/higienistka w Waszej obecności umyli ręce przed założeniem rękawiczek
  • zwracajcie uwagę, czy narzędzia są wyjmowane ze specjalnych sterylnych pakietów papierowo-foliowych
  • zwracajcie uwagę, czy końcówki na które zakłada się wiertło i dmuchawka są dokładnie umyte i czy nie ma na nich śladów krwi lub takiego białego pyłu, który często pozostaje na główce końcówki po opracowaniu ubytku
  • jeśli z lekarzem pracuje również asystentka, to powinna ona mu wszystko podawać na tackę lub do ręki. Lekarz nie ma prawa dotknąć niczego poza narzędziami, które wkłada do buzi pacjenta. Nie może sam dotykać asystora i wyciągać z niego różnych rzeczy rękawiczkami, które wcześniej były w buzi pacjenta.
  • na zagłówku fotela powinna być założona jednorazowa osłonka
  • jednorazowy ślinociąg, kubeczek i wysterylizowane ssaki to już chyba standard
  • w niektórych gabientach stosuje się jeszcze metalowe tacki, które się sterylizuje, ale najlepiej jakby były jednorazowe, plastikowe
  • jeśli lekarz zaprosi Was do gabinetu dosłownie minutę po wyjściu porzedniego pacjenta, to możecie mieć pewność, że sprzęty nie zostały dokładnie wydezynfekowane. Asystentka musi mieć przynajmniej parę minut, aby dokładnie wszystko wyczyścić i przygotować gabinet dla następnego pacjenta. Pamiętajcie, że macie prawo powiedzieć wtedy, że poczekacie aż wszytsko będzie gotowe!!

Macie prawo pytać jakie są standardy dezynfekcji i sterylizacji. Tu chodzi przecież o Wasze zdrowie. Chyba nie muszę Wam tłumaczyć, co może Wam grozić w miejscu, w którym nie dba się o czystość – HIV, WZW C, opryszczka.

W wyborze gabientu stomatologicznego może Wam również pomóc internet. Przeszukajcie różne fora, portale medyczne. Ludzie co raz częściej dzielą się swoją opinią z innymi.

Gabinetów stomatologicznych i klinik jest obecnie bardzo dużo, więc jest w czym wybierać. Nie warto wybierać pierwszego lepszego gabinetu. Jeśli w grę wchodzi Wasze zdrowie, to ten wybór powinien być dokładnie przemyślany.