BLW, czyli Bobas Lubi Wybór

A no właśnie, co to jest BLW. Warto poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z tą nową metodą żywienia dzieci.

BLW to metoda opracowana przez Gill Rapley i Tracey Murkett. Według autorek jest to sposób na wychowanie dziecka lubiącego dobre i zdrowe jedzenie. Daje się dziecku wybór: co chce jeść i w jakiej ilości.

Kiedy myślicie o wprowadzaniu stałych pokarmów w diecie dziecka, to jaki obraz widzicie? Zapewne rodzica trzymającego w dłoni łyżeczkę, na której jest papka będąca według producenta zupką jarzynową lub kurczakiem z marchewką. No właśnie… Wszystkie papki wyglądają tak samo i smakują tak samo, no chybaże podajemy brokuła czy szpinak 😉 Dziecko nie ma  możliwości poznania struktury warzyw, jak smakują oddzielnie. BLW daje dzieciom szansę poznać jaki smak mają poszczególne warzywa czy owoce w formie niezmiksowanej. Wiem, że większość z Was boi się o zadławienie lub zaksztuszenie, ale to może się również stać i zazwyczaj tak jest, kiedy dziecku, które dostawało papki do jedzenia podamy coś co ma grudki lub większe kawałki. Warto też wiedzieć, że dzieci mają znacznie bliżej punkt, który uruchamia odruch wymiotny, więc kawałki jedzenia nie są tak blisko wejścia do dróg oddechowych jak to jest w przypadku dorosłego. Taki naturalny mechanizm obronny dziecka.

Metoda Bobas Lubi Wybór zakłada również, że jedynym posiłkiem dziecka do ukończenia 6 miesiąca życia (do roku głównym) powinno być mleko mamy lub mleko modyfikowane. Nie ma potrzeby wprowadzania wcześniej stałych pokarmów, ponieważ układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze przygotowany, aby strawić i wydalić takie pokarmy. Ja mojej Ani wprowadziłam stałe jedzenie jak miała 5 miesięcy i 3 tygodnie. Taka ciekawostka: dlaczego na słoiczkach dla dzieci jest napisane od 4 miesiąca? Producenci zachęcają nas do kupna ich produktów, które tak naprawdę powinno się podawać dopiero w 6 miesiącu. W 2003 roku zmieniono minimalny wiek rozszerzania diety dziecka z 4 miesięcy na 6, ale nie zostało to uregulowane prawnie, dlatego też producenci żywności dla dzieci nie mieli obowiązku zmiany swoich etykiet. Powoduje to, że wielu rodziców czuje się zagubionych, no bo przecież jest napisane "od 4 miesiąca życia". Ten argument zdecydowanie mnie przekonał, żeby poczekać. Stałe pokarmy są ważne, ale to mleko jest najlepiej przyswajalne i ma najwięcej składników odżywczych i witamin potrzebych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Kiedy w takim razie można zacząć stosować BLW?

Warunkiem wprowadzenia BLW jest umiejętność stablinego siedzenia dziecka, Nie może ono się chwiać lub przyjmować pozycję odchyloną do tyłu, bo grozi to zadławieniem lub zakrztuszeniem. Poza tym dziecko musi umieć chwytać i trafiać do buzi np. zabawkami lub jedzeniem, które akurat znajdzie się na jego drodze.

Jakie są korzyści stosowania BLW?

 • przede wszystkim przyjemność z jedzenia
 • podążanie za instynktem, czyli wiem kiedy jestem głodny i ile chcę zjeść
 • poznawanie nowych smaków
 • nauka bezpiecznego jedzenia
 • poznawanie świata: uczenie się co znaczą pojęcia takie jak rozmiar, kształt, konsystencja; angażowanie wszystkich zmysłów
 • usprawnienie koordynacji ruchowej, zręczności, co może później pomóc w nauce np. pisania
 • rozwój mięśni twarzy, dzięki czemu dziecko będzie miało mniej kłopotów z mówieniem
 • żucie wspomaga rozwój szczęki i żuchwy
 • nauka smaodzielności
 • współuczestniczenie w rodzinnych posiłkach
 • kontorla łakienia – mniejsze ryzyko nadwagi i przejadania się
 • dzieci karmione BLW rzadziej sięgają po niezdrowe jedzenie
 • pozytywne nastawienie do jedzenia: nic na przymus
 • koniec z zabawianiem przy jedzeniu: nie ma już "leci samolot do buzi" 😉
 • łatwiejsze jedzenie na mieście: zawsze można poprosić o warzywa lub makaron gotowany bez soli 🙂
 • BLW wychodzi taniej, bo dziecko je to co my,  a nie oszukujemy się ale kupowanie słoiczków wychodzi znacznie drożej

Czy są jakieś wady?

 • bałagan – musimy się na niego przygotować. Najlepiej podłożyć pod krzesełko ceratkę, aby kawałki jedzenia które upadły nie pobrudziły wykładziny lub dywanu, ale również dlatego, że można zawsze je ponownie położyć na talerzyku dziecka
 • obawa przed zakrzsztuszeniem lub zadławieniem
 • opinie innych – ludzie boją się zmian i często możesz spotkać się z negatywnym podejściem do BLW

Od jakich pokarmów najlepiej zacząć?

Dziecko musi mieć co chwycić, więc najlepiej kroić warzywa w paski. Dobrze sprawdzają się też brokuły. Później jak dziecko ma już opanowany odruch chwytania palcem wskazującym i kciukiem można podawać inne pokarmy takie jak makaron, kasze, drobniejsze warzywa i owoce. Można podawać kanapki z chleba ryżowego lub zwykłego (najlepiej domowej roboty) z pastami np. z twarożku, awodado. Mięso można kroić w kawałki lub np w formie pulpecików z miesa mielonego, Oczywiście warzywa, mięso najlepiej jakby były gotowane na parze, duszone lub pieczone. U dzieci unkamy potraw smaożonych. Nie dodajemy również soli i nadmiernej ilości przypraw. Sosy, zupy i kaszki gotujemy bardzo gęste, żeby dziecko mogło jeść palcami lub nabierać łyżeczką. To są ogólne metody. Warto pogłębić więdzę na temat BLW, kupując ksiązkę autorek metody lub szukając informacji w internecie.

2013-08-20-410

Ja stosuję BLW u Ani, ale trochę pomagam jej łyżeczką. Uważam, że jeśli dziecko ładnie otwiera buzię i nie robię tego na siłę, to jest to ok. Nie zamykam się na inne możliwości. Można uznać, że stosuję metodę mieszaną. Poza tym Ania fajnie sama chwyta łyżeczkę i kieruje ją do buzi. To też jest nauka na przyszłość 🙂 Pije pięknie z kubeczka Doidy Cup, który jest polecany przy tej metodzie.

Podusmowując, BLW mnie przekonuje w 100% i zachęcam rodziców do zapoznania się z tą metodą, ponieważ niesie ona za sobą bardzo dużo korzyści.

A na koniec, moja cudowna Ania pożerająca brokuła, którego uwielbia!

2013-08-19-409