Blend-a-Med All In One, czyli jak wyczyścić zęby samą pastą bez użycia szczotki ;)

Wiem, że czekaliście dosyć długo na tę recenzję, wybaczcie… Testowałam tę pastę przez ten czas zbierając dodatkowo opinie od znajomych i pacjentów.

Zaczynając od początku… Skład pasty Blend-a-Med All In One jest dosyć bogaty. Zawiera m.in.:

  • Stabilizowany związek cyny- hamuje rozwój bakterii w płytce nazębnej, a co za tym idzie korzystnie wpływa na stan dziąseł, zapobiega próchnicy i zapewnia świeży oddech
  • fluorek sodu – zmniejsza ryzyko próchnicy i redukuje nadwrażliwość zębów
  • polifosforan i krzemionki czyszczą zęby,  zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego

A teraz najciekawsze, czyli recenzja…

Testowałam tę pastę przez tydzień. Poprosiłam również znajomych i pacjentów, aby umyli nią zęby. Nasze odczucia były podobne. Jakie jest pierwsze wrażenie, gdy pasta znajdzie się w twoich ustach? Jakbyś właśnie zjadł łyżeczkę piasku 😉 Małe drobinki polifosforanu strzelają w ustach czyszcząc zęby. Rozpuszczają się one po ok 20-30 sekundach. Są pacjenci, którzy lubią takie "ostre" czyszczenie, ale czy to jest rzeczywiście dobre dla wszystkich? Mam wątpliwości. Ja mam popękane szkliwo w niektóych miejscach i niestety  po pierwszym umyciu odczułam nadwrażliwość, ale ok… być może osoby z nienaruszonym szkliwem czuć jej nie będą. Opinia jednej z pacjentek jest podobna do mojej, czyli nadwrażliwość od razu po użyciu. Nie jest tak, że nic mi się w tej paście nie podoba 😉 Bardzo przyjemny jest smak – bardzo odświeżający i konsystencja żelu. Przekonuje mnie również skład pasty jak również badania, które potwierdzają jej skuteczność. Firma Oral B pacowała ponad 15 lat nad tym produktem,a to o czymś świadczy. Niektórzy pacjenci zgłaszali również złuszczanie nabłonka dziąseł. Jest to pasta chemiczna, więc być może wystąpiła po prostu reakcja alergiczna.

Czy będę tę pastę polecać pacjentom? Być może, ale tylko tym ze zdrowym szkliwem, bez nadwrażliwości i wykonującym prawidłowe ruchy szczotką.  A może wyjściem byłoby polecanie jej, ale nie do stosowania codziennie, a raz na jakiś czas. Ja osobiście wolę pasty delikatniejsze, odbudowujące i regenreujące szkliwo. 

Wiecie co mówię pacjentom podczas instruktażu, by zmotywować ich do prawidłowego szczotkowania? Gdybyśmy wylądowali na bezludnej wyspie mając w kieszeni samą szczoteczkę do zębów, bez problemu byśmy je umyli. Trwałoby to trochę dłużej, ale płytka bakteryjna byłaby usunięta. Samą pastą efekt nie byłby zadowalający. Nie dotyczy to jednak pasty Blend-a-Med All In One, bo te drobinki dobrze czyszczą nawet wtedy, gdy zamiast szczotki użyjemy palca 😉

Ocena: